Βραβεία Indie Spirit , η τελετή απονομής βραβείων ανεξάρτητου κινηματογράφου είναι αφιερωμένη αποκλειστικά σε ανεξάρτητους κινηματογραφιστές. ο 37α Film Independent Spirit Awards ανακοίνωσαν τη λίστα με τις υποψηφιότητες σε διάφορες κατηγορίες στις 14 Δεκεμβρίου.
Η ανακοίνωση έγινε από τους Beanie Feldstein, Regina Hall και Naomi Watts μέσω τηλεδιάσκεψης.
Διαβάστε παρακάτω για να μάθετε την πλήρη λίστα των υποψηφίων για τα Indie Spirit Awards 2022!
Indie Spirit Awards 2022: Δείτε την πλήρη λίστα των υποψηφιοτήτων
Οι νικητές των βραβείων Spirit που επιλέγονται από μέλη της Film Independent θα τιμηθούν με τα βραβεία στις 6 Μαρτίου 2022 . Η εκδήλωση θα μεταδοθεί στις IFC στις Ηνωμένες Πολιτείες.
Ταινίες που έχουν προϋπολογισμό 22,5 εκατομμυρίων $ ή λιγότερο είναι επιλέξιμες για τα βραβεία. Τα τελευταία χρόνια, οι Spirits έχουν διευρύνει το εύρος τους και πλέον περιλαμβάνουν και τηλεοπτικές παραγωγές.
Τώρα είναι η κατάλληλη στιγμή να σας υπενθυμίσουμε ότι πρέπει να εγγραφείτε #FilmIndependent ή να ανανεώσετε το δικό σας #Ιδιότητα μέλους έως τις 21 Δεκεμβρίου (την επόμενη εβδομάδα!) για να λάβετε τον υποψήφιο #screeners και #ΨΗΦΟΣ για το #SpiritAwards θα γίνει την Κυριακή 6 Μαρτίου @IFC ! Μάθετε περισσότερα + εγγραφείτε ή ανανεώστε σήμερα: https://t.co/DBGk8zqkbq pic.twitter.com/MoqybHSdyc
— Film Independent (@filmindependent) 14 Δεκεμβρίου 2021
Φέτος η τελετή απονομής θα πραγματοποιηθεί αυτοπροσώπως καθώς πέρυσι πραγματοποιήθηκε ουσιαστικά λόγω του COVID-19.
Ακολουθεί η πλήρης λίστα των υποψηφίων για διάφορες κατηγορίες:
Το καλύτερο χαρακτηριστικό
Στην Κιάρα
έλα έλα
Η χαμένη κόρη
Ο αρχάριος
Ζολά
Καλύτερος Σκηνοθέτης
Janicza Bravo, Zola
Maggie Gyllenhaal, The Lost Daughter
Lauren Hadaway, The Novice
Mike Mills, C’mon C’mon
Ninja Thyberg, Pleasure
Καλύτερος Ανδρικός Πρωταγωνιστής
ο #SpiritAwards Υποψήφιοι για #BestMaleLead είναι: Clifton @ccollinsjr ( #Αναβάτης ), @FrankieFaison ( @KillingofKCFilm ), @MichaelGreyeyes ( #WildIndian ), #DoDirect ( @SwanSongfilm ) και @SimonRex ( #RedRocket ).
— Film Independent (@filmindependent) 14 Δεκεμβρίου 2021
Clifton Collins Jr., Jockey
Frankie Faison, Killing of Kenneth Chamberlain
Michael Greyeyes, Wild Indian
Udo Kier, Κύκνειο άσμα
Simon Rex, Red Rocket
Καλύτερος Γυναικείος Πρωταγωνιστής
Isabelle Fuhrman, The Novice
Brittany S. Hall, Test Pattern
Patti Harrison, Together Together
Taylor Paige, Zola
Kali Reis, Catch the Fair One
Καλύτερη υποστηρικτική γυναίκα
ο #SpiritAwards Υποψήφιοι για #BestSupportingFemaie είναι: #JessieBuckley ( @TheLostDaughter ), #AmyForsyth ( #TheNovice ), #RuthNegga ( #Πέρασμα ), #RevikaAnneReustle ( #Ευχαρίστηση ) και #SuzannaSon ( #RedRocket ).
— Film Independent (@filmindependent) 14 Δεκεμβρίου 2021
Jessie Buckley, The Lost Daughter
Amy Forsyth, The Novice
Ruth Negga, Περνώντας
Revika Reustle, Pleasure
Suzanna Son, Red Rocket
Καλύτερος Βοηθητικός Άντρας
Colman Domingo, Zola
Meeko Gattuso, Βασίλισσα της Δόξας
Troy Kotsur, CODA
Will Patton, Sweet Thing
Chaske Spencer, Wild Indian
Καλύτερο Σενάριο
Nikole Beckwith, Together Together
Janicza Bravo, Jeremy O. Harris, Zola
Maggie Gyllenhaal, The Lost Daughter
Mike Mills, C’mon C’mon
Todd Stephens, Swan Song
Καλύτερο Πρώτο Σενάριο
Lyle Mitchell Corbine, Jr., Wild Indian
Matt Fifer; Ιστορία του Sheldon D. Brown, Cicada
Shatara Michelle Ford, Test Pattern
Fran Kranz, Mass
Michael Sarnoski; Ιστορία των Vanessa Block, Michael Sarnoski, Pig
Καλύτερο πρώτο χαρακτηριστικό
7 ημέρες
Φωνάζω
Βασίλισσα της Δόξας
Μοτίβο δοκιμής
Άγριος Ινδιάνος
Βραβείο John Cassavetes
Cryptozoo
Αναβάτης
Shiva Baby
Γλυκό πράγμα
Αυτή δεν είναι ιστορία πολέμου
Καλύτερη Φωτογραφία
Στην Κιάρα
Blue Bayou
Οι Άνθρωποι
Πέρασμα
Ζολά
Καλύτερο Ντοκιμαντέρ
Ανάληψη
Το σκάω
Στην ίδια ανάσα
Πομπή
Summer of Soul
Καλύτερο Μοντάζ
Στην Κιάρα
The Nowhere Inn
Ο αρχάριος
Ζολά
Η δολοφονία του Κένεθ Τσάμπερλεν
Βραβείο Robert Altman
Μάζα
Καλύτερη Διεθνής Ταινία
ο #Υποψήφιοι Για #Καλύτερη Διεθνής Ταινία είναι: #Διαμέρισμα Νο 6 (Φινλανδία 🇫🇮), #DriveMyCar (Ιαπωνία 🇯🇵), #ParallelMothers (Ισπανία 🇪🇸), #Βότσαλα (Ινδία 🇮🇳), #Μικρή μαμά (Γαλλία 🇫🇷) και #PrayersfortheStolen (Μεξικό 🇲🇽). #SpiritAwards
— Film Independent (@filmindependent) 14 Δεκεμβρίου 2021
Διαμέρισμα Νο. 6
Drive My Car
Παράλληλες Μητέρες
Βότσαλα
Η μικρή μαμά
Προσευχές για τους κλεμμένους
Βραβείο παραγωγών
Μπραντ Μπέκερ-Πάρτον
Pin-Chun Liu
Λίζι Σαπίρο
Βραβείο Someone to Watch
Alex Camilleri, Luzzu
Michael Sarnoski, Pig
Gillian Wallace Horvat, I Blame Society
Βραβείο The Truer Than Fiction
Angelo Madsen Minax, North By Current
Jessica Beshir, Faya Dayi
Debbie Lum, Προσπάθησε περισσότερο!
Κατηγορίες τηλεόρασης
Καλύτερη νέα σειρά ντοκιμαντέρ χωρίς σενάριο
Μαύρο και εξαφανισμένο
The Choe Show
The Lady and The Dale
Πυρηνική οικογένεια
Philly D.A.
Καλύτερη νέα σεναριακή σειρά
Τυφλά σημεία
Είναι αμαρτία
Σκύλοι κράτησης
Ο υπόγειος σιδηρόδρομος
We Are Lady Parts
Καλύτερη γυναικεία ερμηνεία σε νέα σειρά σενάριο
Help Mbedu, The Underground Railroad
Anjana Vasan, We Are Lady Parts
Jana Schmieding, Rutherford Falls
Jasmine Cephas Jones, Blindspotting
Deborah Ayorinde, THEM: Covenant
Καλύτερη ανδρική ερμηνεία σε νέα σειρά σεναρίου
Lee Jung-jae, Squid Game
Olly Alexander, It’s a Sin
Michael Greyeyes, Rutherford Falls
Murray Bartlett, The White Lotus
Ashley Thomas, THEM: Covenant
Καλύτερος ηθοποιός συνόλου σε νέα σεναριακή σειρά
Σκύλοι κράτησης